Turecko - brána Orientu

Zachycuje život místních obyvatel v Istanbulu, Kappadokii a středním Turecku, s hlavním důrazem na seminomádské kmeny žijící na území jihovýhodního Kurdistnánu v těsném příhraničí se Sýrií. Tito lidé žijí v podstatě posledních 5000 let nezměněným způsobem života. Zajímavým doplněním je dokumentace archeologických vykopávek nejstaršího chrámu na světě Göbekli Tepe, jehož historie sahá do doby 10 000 let před naším letopočtem a je tak dvakrát starší než světoznámý Stonehenge a třikrát starší než egyptské pyramidy. Právě toto území bývalé severní Mezopotámie je kolébkou vzniku moderní civilizace, ale i mytologických a náboženských tradic od Eposu o Gilgamešovi, Biblických příběhů o Abrahamovi, Lotovi, nebo Jobovi.

Zajímavá místa a pamětihodnosti zachycené v přednášce: Istanbul, Šanliurfa, Haran, Bazda Mağaraları, Tek Tek Dağları, Sumatar Harabesi, Göbekli Tepe, Cappadocie, Göreme, Nevşehir, Antalya.

Délka prezentace: 45-60 min + dotazy publika (ca 30 min)

Rok pořízení: 2019/2024

Cena za přednášku: vystavení na fakturu 5000 Kč + DPH, 6 Kč/km cestné.

Vhodná cílová skupina: druhý stupeň základních škol, gymnázia, odborné stření školy, vysoké školy, knihovny s možností veřejných přednášek, muzea, tematické spolky, zájmová uskupení a organizace.

Potřebné vybavení: dataprojektor, promítací plátno

Rezervační kalendář